به تک سهم خوش آمديد.وارد يا عضو شويد کاربرگرامي شما اکنون در مسير زير قرار داريد : سخنان امروز رئیس جمهور در مورد بازار سرمایه

با عضويت در سايت تک سهم از خدمات ويژه بهره مند شويد

سخنان امروز رئیس جمهور در مورد بازار سرمایه

تاريخ ارسال پست:
سه شنبه 04 دی 1397
نويسنده:
admin
نظرات :
0
تعداد بازديد:
556

سخنان امروز رئیس جمهور در مورد بازار سرمایه

رییس جمهور عنوان کرد:

98، سال عرضه بزرگ بنگاه‌های اقتصادی در بازار سرمایه / تولید کالاهای مهم شرایط خوبی دارد

حجت الاسلام حسن روحانی هنگام تقدیم لایحه بودجه ۱۳۹۸ کل کشور در مجلس شورای اسلامی سخنان خود را با تسلیت ارتحال آیت الله هاشمی شاهرودی آغاز کرد و اظهار داشت: لایحه بودجه سال ۹۸ در شرایطی تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود که ما از اواخر سال گذشته با فشار و تحریم ظالمانه آمریکا مواجه شدیم.

حجت الاسلام حسن روحانی هنگام تقدیم لایحه بودجه ۱۳۹۸ کل کشور در مجلس شورای اسلامی سخنان خود را با تسلیت ارتحال آیت الله هاشمی شاهرودی آغاز کرد و اظهار داشت: لایحه بودجه سال ۹۸ در شرایطی تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود که ما از اواخر سال گذشته با فشار و تحریم ظالمانه آمریکا مواجه شدیم.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، رییس جمهور با بیان اینکه در دی ماه سال گذشته با مشکلاتی مواجه شدیم گفت: همان حوادث ابتدای دی ماه باعث شد تا آمریکایی‌ها با برداشت غلط و تصور ناروا در اواخر دی ماه موضع گیری جدیدی را علیه ایران و توافق هسته‌ای اعلام کنند و در هر مقطعی قدمی و صحبتی تحریکی داشتند تا به خیال خام خود به اهدافشان دست یابند.

رییس جمهور افزود: توطئه ها، تحریم‌ها و فشارهای مستقیم آمریکا، بر مردم منطقه و شرکت‌های تجاری و اقتصادی جهان تأثیر می‌گذارد و بر خلاف همه مقررات بین المللی است.

روحانی با اشاره به اینکه هدف اصلی آمریکا، به زانو در آوردن نظام پرقدرت جمهوری اسلامی است تصریح کرد: آمریکایی‌ها ایران سرافراز و قدرتمند را مانع بزرگ خود در این منطقه حساس می‌بینند و لذا هرگاه ما توانستیم پیشرفت‌های بزرگی کنیم و حرکت بزرگی انجام دهیم، آن‌ها سد راه ما شدند و جلوی جمهوری اسلامی ایران را گرفتند، چون از توانمندی ما هراس دارند.

رییس جمهور با تأکید بر اینکه بی تردید آمریکا به هدف خود نخواهد رسید، افزود: بی تردید تحریم و فشار بر زندگی مردم و رشد و توسعه کشور تأثیر خواهد گذاشت.

روحانی در ادامه سخنان خود در مجلس شورای اسلامی همزمان با تقدیم لایحه بودجه ۹۸ افزود: از سال ۹۲ و آغاز دولت یازدهم همه با هم یک تصمیم گرفتیم، دولت و مجلس، ملت و دولت و آن اینکه تورم فزاینده را برطرف و تورم را متعادل و تک رقمی کنیم، رشد منفی را به رشد مثبت برسانیم و اشتغال را به نقطه نسبتاً مطلوب سوق دهیم، اما این اهداف که با همکاری هم بدست آوردیم برای دشمنان ما و بویژه آمریکا قابل تحمل نبود.

وی گفت: ما در سال ۹۶ و پایان دولت یازدهم به تورم تک رقمی دست یافتیم یعنی به رشد ۷.۳ در سال ۹۶ رسیدیم و ۷۹۰ هزار اشتغال خالص ایجاد کردیم ضمن اینکه رشد سرمایه گذاری ما از منهای ۴.۱۷ به مثبت ۴.۳ رسید یعنی همه شاخص‌های ما شاخص‌های نسبتاً بالایی بود و ما به سمت اهدافمان با انتخاب مسیر درست حرکت می‌کردیم، اما آمریکایی‌ها توطئه و نقشه شوم خود را برای تحریم ملت ایران اجرا کردند.
رییس جمهور ادامه داد: ما از ابتدای امسال یعنی ۹۷ با التهاباتی در بازار ارز و سپس در بازار کالا و سایر بازارها مواجه شدیم و در همین زمان‌ها برخی سایت‌ها و روزنامه‌ها متاسفانه گاهی تعابیر نادرست و ناپسند داشتند. گفتند دولت کشور را رها کرده و از کنترل خارج شده حتی شما دیدید برخی که اقتصاد را هم بلدند از ابرتورم صحبت کردند و برخی از اینکه ایران به زودی شبیه ونزوئلا خواهد شد نوشتند.
روحانی ادامه داد: برخی تلاش کردند که مردم را ناامید و دولت را ناکارآمد معرفی کنند که البته بسیاری از آن‌ها ممکن است هدف سویی هم نداشته اند، اما نکته مهم این است که دوستانی که در زمان سختی حرف دشمن را تکرار می‌کنند آثارش برای ملت و نظام خطرناک است.
رییس جمهور ادامه داد: حالا این سوال مطرح است که چرا چنین شد؟ چرا کشوری که در مسیر توسعه حرکت می‌کرد، تورم را مهار کرده بود و اشتغال را به سمت نقطه مطلوب پیش می‌برد، رشد سرمایه گذاری را بالا برده بود، صادرات غیر نفتی را از دو سال قبل با تراز مثبت در حرکت قرار داده و به خودکفایی در گندم و گازوییل رسیده بود به این شرایط رسید؟ ما در تولید کالاهای مهم از قبیل فولاد و پتروشیمی شرایط خوبی داریم در زمینه گاز کشور را خودکفا کرده ایم و پتروشیمی‌ها را از غرب تا شرق و از شمال تا جنوب رشد داده ایم و حتی در شرایط بسیار سخت آب و هوایی توانستیم مساله آب آشامیدنی و برق مردم را در سال ۹۷ حل کنیم.
روحانی گفت: این دولت و ملت مقتدر، این مجلس هوشمند و این نیروهای مسلح در کنار ارشادات رهبری مسیر توسعه و اقتدار و پیروزی را ادامه می‌دهد.

کل درآمد نفتی در بودجه ۱۴۲ هزار میلیارد تومان

رئیس جمهور گفت: می‌توانم ادعا کنم که امسال می‌توانستیم بودجه بدون نفت داشته باشیم، کل نفت ما در لایحه بودجه سال آینده، ۱۴۲ هزار میلیارد تومان است.

روحانی هنگام تقدیم بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور به مجلس شورای اسلامی افزود: چرا یک‌مرتبه در ماه‌های اولیه سال ۹۷ اقتصاد ما با التهاب مواجه شد؟ دلیلش چه بود؟ دلیلش این بود که اولاً تحریم‌ها توانست بر بازار ارز، هم عملاً و هم ذهنی تأثیر بگذارد. در اوائل سال ۹۷ ذخیره اسکناس ارزی ما تقریباً صفر شد و آن التهابات در بازار به وجود آمد و دولت مجبور شد برای آرام کردن بازار تصمیماتی سخت اتخاذ کند تا بتواند کشور را از التهاب نجات دهد.

رئیس جمهور افزود: تحریم باعث شد در مبادله با کشورهایی که با آن‌ها مبادلات ارزی و بانکی داشتیم و اسکناس را تبادل می‌کردیم با مشکل مواجه شویم.هیچکس نمی‌تواند بگوید تحریم بر اقتصاد کشور و بر زندگی مردم تأثیر منفی نمی‌گذارد، اما هیچکس نیز نمی‌تواند بگوید که آمریکا به اهدافش دست خواهد یافت. آمریکا حتماً شکست می‌خورد و به اهدافش نمی‌رسد.

روحانی افزود: باید تلاش کنیم این مشکلات را کاهش دهیم و این کار در قدرت ما هست و مجلس و دولت و نظام ما قادر است، مشکلات را کاهش دهد و جلوی ادامه التهابات را بگیرد و شرایط را مناسب کند. پس عامل اول تحریم بود.

رئیس جمهور گفت: عامل دوم، ساختارهای ناسالم اقتصادی در کشور است که از دهه‌های پیش، پیش پای ماست. قبل از انقلاب و بعد از انقلاب. این ساختارهای نامناسب می‌تواند مشکلات بزرگی را برای کشور درست کند و این ساختار نامناسب بروز و ظهورش در شرایط تحریم بیشتر خواهد بود.

وی افزود: اگر ساختار ما ساختار سالمی بود می‌توانستیم بودجه بدون نفت داشته باشیم، کل نفت ما در بودجه ۹۸ که امروز تقدیم مجلس خواهد شد، ۱۴۲ هزار میلیارد تومان است.

رئیس جمهور افزود: در سال ۹۸ حدود ۸۱ هزار میلیارد تومان برای کمک به صندوق‌ها پرداخت می‌شود. ۱۱۰ هزار میلیارد تومان در بخش رفاهی در بودجه ۹۸ در نظر گرفته شده است. ۸۱ هزار میلیارد تومان نیز مربوط به بخش صندوق‌ها می‌شود. کی باید صندوق‌ها را در مسیر درست قرار دهیم؟ تا کی باید بودجه صندوق‌ها از بودجه سالانه پرداخت شود.

وی گفت: از این همه سرمایه گذاری در صندوق‌ها برای چه بود؟ یک زمانی وقتی ما مشکل داشتیم به سمت صندوق می‌رفتیم. صندوق بازنشستگی آنقدر پول داشت و ذخیره مالی داشت که به ما کمک می‌کرد و در زمان جنگ در یک شرایطی ما این کار را می‌کردیم و در یک مقطعی از صندوق کمک گرفتیم. این صندوق که به ما کمک می‌کرد شما امروز ببینید به چه روزگاری افتاده است و تأمین اجتماعی که امروز باید روی پای خودش بایستد وضعیت آن را ببینید. این همه بنگاه‌های اقتصادی به نام شستا، درآمدش در سال چند درصد است و بنگاه‌های زیان ده آن، چه مقدار است.ما در اقتصاد دولتی مشکل داریم ما بخش خصوصی را تقویت نکردیم.

تا بانک سالم نشود اقتصاد سالم نمی‌شود

رئیس جمهور تاکید کرد:‌ امروز بیش از گذشته برای اصلاح بانک‌ها تلاش داریم و تا بانک سالم نشود اقتصاد هم سالم نمی‌شود.

روحانی در ادامه سخنان خود در جلسه علنی مجلس افزود: اگر بخش خصوصی ما در کشور فعال بود امروز تأثیر تحریم بر کشور ما به مراتب کمتر بود و اگر بار بودجه بر دوش نفت نبود حتماً اثر تحریم کمتر بود.

رئیس جمهور گفت:‌ ناسالم بودن اقتصاد کشور، ساختارهای اقتصادی و ساختار بودجه وضع و شرایط بانک‌ها و یک موسسه غیرمجاز چه بلایی بر سر کشور آورد و چگونه خانواده ها، مردم و سپرده گذاران و دولت گرفتار شدند.

روحانی افزود: خوشبختانه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی تشکیل شد و یکی از مباحثی که تقریباً بیشترین وقت این جلسات را گرفته موضوع بانکی است.

رئیس جمهور گفت: هر چند که مباحث ارزی نیز به شکل مقطعی در این جلسات مطرح بود، اما عمده آن موضوع بانکی است و تا بانک سالم نشود اقتصاد نیز سالم نمی‌شود.

روحانی ادامه داد: ما در بخش مالیات نیز مشکل داریم، معافیت‌های مالیاتی را رئیس سازمان برنامه و بودجه باید به همه مردم اعلام کند که چه کسانی از مالیات معاف هستند و کدام بنگاه‌ها مالیات نمی‌دهند.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم باید شفافیت در زمینه مالیات را بدانند، گفت:‌ بیشترین سود را سوداگران و دلالان می‌برند و کمترین مالیات را نیز آن‌ها می‌دهند.

روحانی افزود: باید نظام مالیاتی را تسهیل کنیم نه اینکه در شرایط مشکل اقتصادی و رکود از مالیات دهندگان مالیات بیشتری اخذ شود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه پایه مالیاتی را باید گسترش دهیم ادامه داد: باید این پایه مالیاتی شامل همه شود و هر کس که درآمد بیشتری دارد باید مالیات بیشتری پرداخت کند.

روحانی گفت: در زمینه مالیات، عوارض گمرکی که مجموعه این‌ها امسال نسبتاً شرایط خوبی را در بودجه سال ۹۸ دارد ۱۵۳ هزار میلیارد تومان از بودجه سال آینده را بخش مالیاتی و عوارض گمرکی تشکیل می‌دهد.

وی تاکید کرد: می‌گویند تحریم‌های خارجی کشور را درگیر کرده، اما باید بگویم ساختارهای غلط اقتصادی در کشور باید اصلاح شود ضمن اینکه جنگ روانی و تبلیغاتی و شرایط روابط خارجی دست به دست هم داد و ما امروز به این نقطه رسیدیم، اما دولت در چند ماه گذشته چه کرد؟ بانک مرکزی برای کاهش التهاب بازار تصمیم گرفت بر مبنای مشکلات روزمره برنامه ریزی نکند چنان که پیش از این، هر روز که در بازار التهابی پیش می‌آمد ناچار می‌شد اسکناس بیشتری را در بازار عرضه کند.

رئیس جمهور افزود: امروز ما به عکس چند ماه قبل عمل کردیم و علمکرد بانک مرکزی هر روز از روز دیگر بهتر است حالا مداخلات بانک مرکزی در بازار به حداقل ممکن رسیده و تلاش برای برقراری روابط بانکی با سایر کشورها ادامه دارد.

روحانی تصریح کرد:‌ ثبات مالی و ارزی در یکی دو ماه گذشته مخصوصا پس از ۱۳ آبان همان قولی است که به مردم دادم و گفتم ۱۳ آبان هیچ تاثیری در ما نخواهد داشت و تلاش‌های آمریکا برای توطئه علیه ملت ایران به نتیجه نمی‌رسد و ما در ۱۳ آبان به مشکل جدیدی برنخواهیم خورد.

۹۸؛ سال عرضه بزرگ بنگاه‌های اقتصادی در بازار سرمایه

رئیس جمهور گفت: سال ۹۸ سال عرضه بزرگ بنگاه‌های اقتصادی به بازار سرمایه خواهد بود.

روحانی ادامه داد: ما ثروت و دارایی فراوانی داریم، اما این ثروت‌ها را در گاوصندوق قرار داده و قفل کرده ایم دولت دارای با ارزش‌ترین زمین‌ها در داخل و کنار شهرها و سایر مناطق مختلف کشور است که این زمین‌ها را قفل کرده است.اموال و دارایی مان را باید مولد کنیم نه منجمد، متأسفانه ما دارایی‌ها را منجمد کرده ایم.

رئیس جمهور گفت: بانک‌ها دارای بنگاه ها، املاک و اموال غیر منقول مختلف در سراسر کشور هستند که آن‌ها را نمی‌فروشند بعد اعلام می‌کنند که بانک نقدینگی ندارد.

روحانی افزود: باید همه از جمله تمام دولت ملزم شوند اموال خود را عرضه کنند با کمک خداوند و با قولی که وزیر جدید کار داده است سال ۹۸ سال عرضه بزرگ بنگاه‌های اقتصادی به بازار سرمایه خواهد بود و ان شاءالله همه شستا به بازار سرمایه خواهد آمد.

رئیس جمهور گفت: در اجرای این طرح برخی‌ها ضرر خواهند کرد در هیأت مدیره‌های مختلف، مجمع‌های مختلف داستان‌هایی وجود دارد برای اینکه از این‌ها بگذریم باید همه توان را به کار بگیریم، دولت ثروتمند و قدرتمند است، تمام مراکز و منابع نفتی و گازی ما می‌تواند وارد میدان شود اعتبار نفت به اندازه دولت است و پیش برخی از شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی گاهی نفت را بهتر از کل دولت و وزارت دارایی قلمداد می‌کنند این نفت قدرتمند باید به صحنه بیاید و سرمایه گذاری‌های جدید شروع شود.

وی افزود: اگر امریکا امروز جلوی سرمایه گذاری خارجی را گرفته است ما باید سرمایه گذاری‌های داخلی با مشوق‌های لازم برای سرمایه ایرانیان خارج از کشور داشته باشیم اخیراً در شورای عالی امنیت ملی در مصوبه‌ای کار همه ایرانی‌های دو تابعیتی را تسهیل و این مصوبه شورای عالی امنیت ملی را ابلاغ کردیم که هیچ ایرانی ولو دو تابعیتی برای ورود و فروش اموال در ایران هیچ مشکلی نداشته باشد.

رئیس جمهور گفت: این اقدام بزرگ شورای عالی امنیت ملی در ماه‌های اخیر به این دلیل بود که بتوانیم سرمایه ایرانیان را جذب کنیم.

مطالب مرتبط

نظرات


کد امنیتی رفرش