به تک سهم خوش آمديد.وارد يا عضو شويد کاربرگرامي شما اکنون در مسير زير قرار داريد : حال و آینده لیدر پالایشگاه های بورسی

با عضويت در سايت تک سهم از خدمات ويژه بهره مند شويد

حال و آینده لیدر پالایشگاه های بورسی

تاريخ ارسال پست:
یکشنبه 21 بهمن 1397
نويسنده:
admin
نظرات :
0
تعداد بازديد:
642

حال و آینده لیدر پالایشگاه های بورسی

مدیرعامل پالایشگاه بندرعباس ضمن اشاره به دستاوردهای ۴ دهه فعالیت و طرح های در دست اقدام از روش تامین خوراک و مزایای آن از دو اثر مثبت افزایش ظرفیت پالایشی به ۳۵۰ هزار بشکه در روز خبر داد.

هاشم نامور در تشریح 4 دهه عملکرد پالایشگاه بندرعباس به ایرنا گفت: در اجرای روند توسعه طی دو مرحله در سال های 87 و 91 ظرفیت اسمی پالایشگاه افزایش یافت و هم اکنون با ظرفیت پالایش 350 هزار بشکه در روز در حال فعالیت است.اکنون خوراک این پالایشگاه شامل نفت خام سبک جزیره هنگام، نفت خام سنگین و میعانات گازی از منابع گازی سرخون و عسلویه تامین می شود.

وی افزود: حدود 18 درصد پالایش نفت خام و به تبع آن تامین فرآورده های نفتی مورد نیاز در "شبندر" تولید می شود که با این ظرفیت علاوه بر هرمزگان، فرآورده های مورد نیاز 6 استان از جمله سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد، فارس، بوشهر و خراسان جنوبی نیز در این پالایشگاه تولید می شود.

این مقام مسئول در خصوص دستاوردها گفت: ظرفیت اسمی پالایش نفت خام و میعانات گازی از 232 هزار بشکه به 320 هزار بشکه در روز در مرداد سال 87 افزایش یافت.ظرفیت پالایشگاه به میزان 30 هزار بشکه در روز در سال 91 افزایش یافته و دستیابی به ظرفیت پالایش 350 هزار بشکه در روز یک طرح مبتکرانه است.

140 میلیون دلار سودآوری در سال

نامور ادامه داد: با اجرای طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه، ظرفیت پالایشی به میزان 30 هزار بشکه در روز میعانات گازی و نفت خام سبک افزایش یافت و به 350 هزار بشکه در روز رسید که افزایش تولید فرآورده‌های نفتی به خصوص بنزین و گازوییل را به همراه داشته است.اجرای این طرح علاوه بر صرفه‌ جویی 600 میلیون دلاری در سرمایه گذاری اولیه حدود 140 میلیون دلار در سال سودآوری به همراه آورد.

وی گفت: در راستای اجرای طرح مبتکرانه افزایش ظرفیت پالایشگاه بندرعباس، 3 دستگاه مخزن ذخیره سازی نفت خام و میعانات گازی نیز هر یک به ظرفیت 500 هزار بشکه احداث شد که با احداث آنها ظرفیت ذخیره سازی خوراک پالایشگاه 50 درصد افزایش یافت.طرح افزایش تولید بنزین و بهبود کیفیت فرآورده های نفتی از دیگر دستاوردها است. با بهره برداری از این طرح برای 650 نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد شد.هدف از اجرای این طرح افزایش تولید بنزین، ارتقاء کیفیت فرآورده های بنزین و نفت گاز و بهینه سازی مصرف انرژی بود.

تامین خوراک با استفاده از 3 فروند نفتکش

مدیرعامل پالایشگاه نفت بندرعباس احداث ‌واحدهای جدید ارتقاء کیفیت ته مانده برج خلا به میزان 110هزار بشکه در روز با هدف تولید فرآورده‌های نفتی با ارزش افزوده بیشتر و کاهش تولید نفت کوره را طرح محوری در دست اقدام این پالایشگاه عنوان کرد و گفت: احداث واحد تولید روغن پایه با ظرفیت تولیدی 240 هزار تن در سال با استفاده از خوراک لوب کات تولیدی، اجرای پروژه مدیریت گازهای مشعل با هدف کاهش حجم آلاینده‌های ناشی از سوختن گازها و کاهش مشکلات زیست ‌محیطی ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای از دیگر طرح های در دست اقدام است.

نامور گفت: تامین نفت خام مورد نیاز از طریق احداث یک رشته خط لوله 30 اینچ با هدف کاهش هزینه‌ ها و نیز ریسک تامین خوراک نفت‌ خام پالایشگاه از طریق دریا از دیگر طرح های محوری در دست اقدام است.از ابتدای راه ‌اندازی پالایشگاه تاکنون خوراک با استفاده از 3 فروند نفتکش هر یک به ظرفیت 90هزار تن(650 هزار بشکه ای) تامین می شود.

وی مزیت های این طرح را کاهش بار آلودگی زیست محیطی نسبت به نفتکش و امکان انتقال نفت ‌خام مستقل از شرایط جوی دریا و متوقف نشدن نفت خام در صورت بروز جنگ و یا ناامنی اعلام کرد و افزود: "شبندر" با ظرفیت اسمی پالایش روزانه 350 هزار بشکه نفت خام سنگین و میعانات گازی، اکنون 18 درصد از نیاز داخل به انرژی و فرآورده های نفتی را تامین می کند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

نظرات


کد امنیتی رفرش