به تک سهم خوش آمديد.وارد يا عضو شويد کاربرگرامي شما اکنون در مسير زير قرار داريد : مناقشه ۴۰۰ میلیارد تومانی زاگرس و مبین

با عضويت در سايت تک سهم از خدمات ويژه بهره مند شويد

مناقشه ۴۰۰ میلیارد تومانی زاگرس و مبین

تاريخ ارسال پست:
سه شنبه 26 تیر 1397
نويسنده:
admin
نظرات :
0
تعداد بازديد:
579

مناقشه ۴۰۰ میلیارد تومانی زاگرس و مبین

پتروشیمی زاگرس در اطلاعیه‌ای که دیروز در سایت کدال قرار داد در خصوص رای شورای رقابت در خصوص شکایت از پتروشیمی مبین شفاف‌سازی کرد.

براساس این اطلاعیه نرخ فروش محصولات پتروشیمی مبین از مبنای ارزی به ریالی تغییر کرده است. این موضوع می‌تواند اثر محسوسی بر سودآوری پتروشیمی زاگرس داشته باشد.

متن اطلاعیه شفاف‌سازی «زاگرس»

عنایت به رأی صادره از سوی شورای رقابت در خصوص شکایت به عمل آمده ازشرکت پتروشیمی مبین به شرح نامه ۳۲۳-۹۷-۱۹-مورخ۹۷/۰۳/۲۳ پیوست موارد زیر اعلام می‌شود: ۱ -طبق رأی ابلاغی کالاها و خدمات شـرکت پتروشـیمی مبین جنبه انحصاری داشته و تعیین نرخ خدمات مشمول تدوین دستورالعمل قیمتگذاری کالاو خدمات انحصاری خواهد بود. ۲ -طبق رأی ابلاغی دستورالعمل قیمت‌گذاری نرخ خدمات و محصولات جانبی باید توسط شـرکت ملی صنایع پتروشیمی به صورت صرفا ریالی تدوین و جهت اجراء به شرکت پتروشیمی مبین ابلاغ و نتیجه عملکرد شرکت مذکور را ظرف مهلت شش ماه به شورای رقابت گزارش نماید. نرخ‌های دستورالعمل مذکور برای سال۹۵ و ۹۶ اعمال و برای سال۹۷ متعاقبا شورای رقابت در خصوص دستورالعمل مجددا تصمیم‌گیری خواهد کرد. ۳- برآورد و اعلام تأثیرات ریالی رأی شورای رقابت برسود این شـرکت که مثبت به نظر میرسد منوط به تعیین و اعلام جدول نرخ خدمات و محصولات جانبی انحصاری توسط شـرکت ملی صنایع پتروشیمی است که به محض نهائی شدن از طریق سامانه کدال اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مبنای ریالی نرخ‌گذاری محصولات

برخلاف پتروشیمی مبین که مبنای نرخ‌گذاری محصولات ارزی بوده و نرخ ارز مبادله‌ای در نرخ محصولات اثرگذار است، در حالی‌که نرخ‌گذاری محصولات پتروشیمی فجر به گفته مدیران این مجتمع و همچنین اطلاعات موجود با مبنای ریالی انجام می‌شود. طی یک سال گذشته اخبار متناقضی از نتیجه مناقشه پتروشیمی زاگرس و مبین به گوش رسیده است. عمده اخبار بر برتری مبین در این مناقشه اشاره داشت. در این خصوص مدیران پتروشیمی مبین در مجمع این شرکت بر ادامه رویه نرخ‌گذاری ارزی تاکید داشتند. مواردی مانند عدم توجیه سرمایه‌گذاری در پتروشیمی دماوند بر اساس نرخ‌های ریالی مورد اشاره بود.

عمده مشتریان محصولات پتروشیمی فجر را پتروشیمی‌های اروند، شهید تندگویان، مارون، امیرکبیر، فن‌آوران، کارون، رازی، بوعلی سینا و شرکت مدیریت شبکه برق تشکیل می‌دهند. عمده مشتریان پتروشیمی مبین نیز را پتروشیمی‌های زاگرس، پردیس و جم تشکیل می‌دهند، اما در ادامه به دلیل به بهره‌برداری نرسیدن پتروشیمی دماوند برای تامین یوتیلیتی شرکت‌های جدید، پتروشیمی فرساشیمی، پتروشیمی بوشهر، شرکت مدیریت شبکه برق، پتروشیمی تخت جمشید و گروه توسعه سرمایه‌گذاری انتخاب نیز به لیست مشتریان مبین اضافه شدند.

 مناقشه 400 میلیارد تومانی زاگرس و مبین

نوسانات سودآوری با مبنای «ریالی»

با توجه به این موضوع که مبنای نرخ‌گذاری محصولات پتروشیمی فجر در سال‌های گذشته ریالی بوده است و اگر بنا باشد که این مبنا برای پتروشیمی مبین در نظر گرفته شود، احتمال نزدیک شدن نرخ‌های فروش مبین به نرخ‌های فروش فجر وجود دارد. البته در این میان شرکت ملی پتروشیمی به عنوان نرخ‌گذار مطرح شده است. گرچه نمی‌توان در این خصوص اظهارنظر دقیقی داشت و باید منتظر اعلام نتیجه نهایی در این خصوص بود اما اگر بنا به نزدیک قیمت‌ها به فجر باشد و با توجه به اثر این موضوع بر فروش سال ۹۵ و ۹۶ پتروشیمی مبین می‌توان به مناقشه بیش از ۴۰۰ میلیارد تومانی که این پتروشیمی تنها با «زاگرس» خواهد داشت، اشاره کرد. عمده این مناقشه از نرخ فروش اکسیژن نشات می‌گیرد. نرخ فروش اکسیژن پتروشیمی فجر فاصله ۶۵ درصدی را با پتروشیمی مبین دارد. با در نظر گرفتن شرایط موجود اگر بنا باشد نرخ فروش مبین از سطح ۳۸۶ تومان به ازای هر متر مکعب به حدود ۲۰۰ تومان افت داشته باشد و همین موضوع برای سال ۹۵ نیز در نظر گرفته شود، افت حدود ۴۰۰ میلیارد تومانی سودآوری پتروشیمی مبین و رشد سود خالص پتروشیمی زاگرس به همین میزان دور از انتظار نخواهد بود.

اگر پتروشیمی فجر مبنای درستی باشد این اختلاف حتی می‌تواند بیش از این باشد. اما نمی‌توان اظهارنظر دقیقی تا تصمیم نهایی شرکت ملی پتروشیمی در این خصوص داشت. با توجه به اهرم قدرتمند «مبین» و هلدینگ فارس احتمال این‌که نرخ فروش محصولات پتروشیمی مبین تغییرات چندانی نداشته باشد نیز وجود دارد. با این حال با توجه به اثرگذاری قابل توجه بر سودآوری طرفین باید شفاف‌سازی دقیق‌تری در این خصوص از سوی هر دو شرکت پتروشیمی انجام شود. با توجه به این موضوع که پای شرکت ملی پتروشیمی نیز در میان است ممکن است این موضوع به ابهامی طولانی‌مدت تبدیل شود. بر این اساس شرکت ملی پتروشیمی باید در صدد شفاف‌سازی هر چه سریعتر در خصوص نرخ‌های مورد تایید این نهاد برای فروش محصولات پتروشیمی مبین باشد. این موضوع می‌تواند به صورت محسوسی بر قیمت سهام این شرکت‌ها اثرگذار باشد. این موضوع در عملکرد سال ۹۷ این شرکت‌ها اثر قابل توجهی خواهد داشت.

البته پیش از این منابع آگاه از شورای رقابت به محاسبه سود شرکت‌های مبین و فجر بر اساس سود خالص شرکت‌های مصرف‌کننده محصولات این شرکت‌ها اشاره کرده بود.

منبع: دنیای بورس

مطالب مرتبط

نظرات


کد امنیتی رفرش