به تک سهم خوش آمديد.وارد يا عضو شويد کاربرگرامي شما اکنون در مسير زير قرار داريد : رییس سازمان بورس به ابهامات بازار پایه پاسخ داد

با عضويت در سايت تک سهم از خدمات ويژه بهره مند شويد

رییس سازمان بورس به ابهامات بازار پایه پاسخ داد

تاريخ ارسال پست:
یکشنبه 07 مهر 1398
نويسنده:
admin
نظرات :
0
تعداد بازديد:
570

رییس سازمان بورس به ابهامات بازار پایه پاسخ داد

رئیس سازمان بورس ضمن پاسخ به ابهامات منتقدان مبنی بر اجرای دستورالعمل جدید بازار پایه،این مقررات را عامل افزایش نقدشوندگی و جلوگیری از افزایش و کاهش هیجانی قیمت‌ها دانست.

به نقل از ایرنا، شاپور محمدی طی نامه‌ای به هادی قوامی نماینده اسفراین در مجلس درخصوص هدف راه‌اندازی بازار پایه گفت: شرکت‌های درج‌ شده در بازار پایه فرابورس، مشمول استانداردهای پذیرش در بورس‌ها نیستند و ریسک شفافیت اطلاعاتی، عملیاتی و مالی آنها از شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس‌ها بیشتر است که به تبع آن امکان وقوع جرایم موضوع فصل ۶ قانون بازار اوراق بهادار درخصوص سهام این شرکت‌ها بالاتر است.

وی افزود: باتوجه به مسائل معاملات با نوسان قیمت نامتعارف، افزایش پرونده‌های تخلفاتی در بازار پایه در راستای ارتقای سلامت این بازار، اصلاحات مقررات حاکم بر بازار پایه از سال ۹۶ در دستور کار قرار گرفت و مقررات اصلاح‌شده ۱۲ دی‌ ۹۷ به تصویب هیأت مدیره سازمان بورس رسید که این اصلاحات در روزهای اول و ششم اسفند گذشته به‌ عموم بازار اطلاع‌رسانی شد.

این مقام مسئول ادامه داد: با عنایت به تغییر در نحوه انجام معاملات بازار پایه فرابورس و نظر به اینکه معاملات نمادهای این بازار نیازمند اعمال تغییرات زمانبر در سامانه معاملات بوده، زمان اجرای آن پس از ۷۰ روز کاری (خرداد ۹۸) اعلام شد و در خرداد ماه یعنی نزدیک به زمان اجرای مقررات جدید، شبهات متفاوتی در خصوص مقررات در فضای مجازی مطرح شد به طوری که عده‌ای از اشخاص اقدام به شایعه‌ پراکنی و تشویش اذهان علیه مقررات جدید کردند.

محمدی گفت: این گروه از افراد با ایجاد شبهات مختلف اعم از اطلاع‌رسانی ناکافی و غیرشرعی بودن مقررات جدید سعی در ملتهب کردن فضای حاکم بر بازار سرمایه کردند.به منظور انجام اصلاحات مقررات بازار پایه با کمترین آسیب‌های جانبی، اجرای مقررات جدید در خردادماه متوقف و منوط به بررسی موضوع در شورای عالی بورس شد.

پاسخ به شبهات مطرح‌شده

وی یکی از شبهاتی که از سوی منتقدان مطرح‌شد را نحوه اطلاع‌رسانی در این خصوص عنوان کرد و گفت: اطلاع‌رسانی در مورد تغییرات، اسفند ماه صورت‌گرفت و بیش از سه ماه قبل از اجرایی شدن به عموم بازار اعلام شد. ادعای غیرشرعی بودن مقررات نیز مغرضانه است، پاسخ‌هایی که از مراجع در این مورد دریافت شده به دلیل طرح ناصحیح سوالات بوده و به منظور شفاف‌سازی مجدد، غیرشرعی بودن مقررات جدید معاملات در کمیته فقهی مطرح و مردود اعلام شد.

رئیس سازمان بورس با اشاره به اینکه در راستای بررسی همه‌جانبه، موضوع قوانین بازار پایه میان گروه‌های مختلف فعالان بازار نیز مطرح و پیشنهادهای آنان اخذ و طی جلسات متعددی بررسی شد، گفت: تغییر مقررات فقط در خصوص نحوه انجام معاملات سهام مندرج در بازار پایه بوده و تاثیری در وضعیت مالی و عملیاتی یا اشتغال در شرکت‌های مندرج در بازار پایه ندارد.

محمدی تاکید کرد: پس از ابلاغ مقررات جدید در بهمن‌ ماه و طبقه‌بندی شرکت‌ها در تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز تعداد ۱۵ شرکت درخواست پذیرش در بازارهای اصلی دادند و ۱۵ شرکت نیز از زمان طبقه‌بندی قبلی (خردادماه) تا موعد جدید اجرایی شدن مقررات (شهریورماه) از تابلو نارنجی به زرد ارتقا یافته‌ اند که نشان از اثربخشی دستورالعمل جدید بر کیفیت افشای اطلاعات ناشران بازار پایه دارد.تغییر مقررات جدید بازار پایه که در بهمن‌ ۹۷ اطلاع‌رسانی شد، در موعد جدید اجرایی شدن مقررات یعنی شهریورماه ۹۸ با تغییرات محدودتری در دستور اجراشدن قرار گرفت.

حراج روزانه با هدف افزایش نقدشوندگی در بازار پایه

وی گفت: دستورالعمل بازار پایه با شیوه جدید از دوشنبه ۲۵ شهریور اجرایی شده و به دلیل درخواست سهامداران برای افزایش نقدشوندگی مبنی بر برگزاری حراج بصورت روزانه و افزایش دامنه نوسان، فرابورس نیز با توجه به ظرفیت دستورالعمل جدید، درخواست افزایش حراج‌ها را به سازمان بورس ارائه کرد. بدین ترتیب مقرر شد از ۷ مهرماه همانند سایر بازارهای فرابورس حراج ها بصورت روزانه و در محدوده دامنه نوسان هر یک از تابلوهای بازار پایه انجام شود که این موضوع موجب افزایش دامنه نوسان هفتگی نمادها نیز شد.

محمدی عنوان کرد: مقررات جدید به دلیل پیش‌بینی بازارگردان برای افزایش نقدشوندگی، پویا بودن دامنه نوسان به دلیل جلوگیری از افت هیجانی قیمت‌ها و منطقی شدن افزایش قیمت‌ها متناسب با عوامل بنیادی، موجب بهبود شفافیت، کارایی و ارتقای سلامت بازار شده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

نظرات


کد امنیتی رفرش